Cal / Serv: 380 Plony: 1 czas przygotowania: 0:20 Czas gotowania: 7:00 Całkowity czas: 7:20 Składniki 2 średnie pory 3 plasterki boczku 2 duże wszystkie ziemniaki celu 1 duży korzeń selera 1 średnie butternut squash 2 może bulion warzywny lub kurczaka 1/2 łyżeczki. suszony tymianek 1/2 łyżeczki. łyżeczka soli. mielony czarny pieprz 1 c. półtora lub lekki krem ​​Sposób użycia

  1. Odciąć korzenie i przyciąć ciemnozielone wierzchołki z porów; wyciąć każdy z porów wzdłuż na pół, a następnie w poprzek w plasterki 3/4 cala. Płucz je w dużej misce z zimną wodą, aby usunąć piasek; przenieść na durszlak, aby odcedzić, pozostawiając piasek na dnie miski.
  2. Na patelni po 12 cali ugotuj pory i boczek na średnim ogniu przez 7 do 10 minut lub do zrumienienia, mieszając od czasu do czasu. Tymczasem obierz ziemniaki i pokrój na kawałki o wymiarach 1/2 cala. Korzeń selera i obierania selera; pociąć na kawałki o wymiarach 1/2 cala. Wytnij squash wzdłuż na pół; wyrzucić nasiona. Usuń skórki i pokrój squash na 1-calowe kawałki.
  3. Umieścić ziemniaki, korzeń selera i dyń w wolnej kuchence o pojemności 4 l / 2-6. Wymieszaj bulion, tymianek, sól, pieprz, mieszankę porów i 1 szklankę wody. Przykryj powolną kuchenkę z pokrywką i gotuj na niskim poziomie, jak kieruje producent, przez 7 do 8 godzin lub do momentu, aż wszystkie warzywa będą bardzo miękkie.
  4. Za pomocą łyżeczki ze szczeliną przenieś około 2 kubki gotowanych warzyw do małej miski. Z masherem ziemniaczanym, blenderiem do ciasta lub widelcem, grubo zacieru warzywami. Wymieszaj tłuczone warzywa z powrotem w wolną kuchenkę, a następnie mieszaj pół na pół; w razie potrzeby podgrzać przy wysokim ustawieniu.

Pošalji Komentar