Cal / Serv: 365 Plony: 6 Czas gotowania: 0:30 Czas całkowity: 1:30 Składniki 1 funt świeżego szpinaku 1 1/2 łyżki stołowej. oliwa z oliwek 1 funt czerwone ziemniaki 1 1/2 łyżeczki. sól 1 cebula 8 oz. grzyby 1 łyżka. masło 1/2 c. świeżo upakowane świeże liście bazylii 8 jaj 1/2 c. półtorej 1/2 c. jogurt naturalny 1 łyżka stołowa. uniwersalna mąka 1/4 łyżeczki. Pieprzowa łyżeczka. startej gałki muszkatołowej 1 c. ostry ser Cheddar Wskazówki

  1. Ogrzać piekarnik do temperatury 325 stopni F i posmarować 8-calowym lub 9-calowym naczyniem. Jeśli używasz świeżego szpinaku, umyj i ściągnij wszelkie twarde łodygi. Umieść szpinak w garnku, przykryj i gotuj na dużym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż ugotujesz, 3-4 minuty. Odcedź, ostudź i posiekaj.
  2. Rozgrzać olej na dużej patelni. Dodać ziemniaki, posypać 1/2 łyżeczką soli i gotować, od czasu do czasu podrzucając, aż do zrumienienia, około 5 minut. Dodać cebulę i gotować do zrumienienia, około 10 minut. Wyjmij na talerz. Smażone grzyby na patelni na maśle 3 minuty do lekko rumiane- go; dodaj do ziemniaków.
  3. W robot kuchenny lub blender, puree szpinak, bazylia, 2 jajka i półtorej. W dużej misce pobij pozostałe 6 jaj. Dodaj puree ze szpinaku, jogurt, mąkę, pieprz, gałkę muszkatołową i pozostałą 1 łyżeczkę soli, i mieszaj do wymieszania. Mieszaj ziemniaki, grzyby i ser. Zamień w zapiekankę.
  4. Włożyć garnek do pieczenia i dodać gorącą wodę do połowy wysokości garnka. Piec 1 do 1 1/4 godziny. aż końcówka noża wyjdzie czysta po umieszczeniu w środku. Można go ogrzać w wyłączonym piekarniku do 2 godzin. Podawaj na gorąco, ciepło lub na zimno.
  5. Aby ponownie ogrzać: w temperaturze pokojowej piec 25-30 minut w temperaturze 325 stopni F; jeśli jest zimny, piec 45 minut w temperaturze 350 stopni F.

Pošalji Komentar