Jeśli jesteś typem prezentów domowych na urodziny i święta, prawdopodobnie natknąłeś się na przepis na słoiki z masonem w jakimś punkcie. Pomimo ponad stuletniej działalności, słoiki Mason odzyskały popularność kilka lat temu i od tamtej pory zdobywają popularność na Pintereście jako pojazd do deserów, sałatek, drinków i prezentów. Ale według National Center for Home Food Preservation, pieczenie chleba lub ciastek w tego rodzaju słoikach może wylądować w szpitalu.

Problem tkwi w składnikach - przepisy na pieczywo i ciasto mają zwykle niską zawartość kwasu, a jeśli w słoikach znajduje się Clostridium botulinum, uszczelnienie ich tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Może to prowadzić do zatrucia jadem kiełbasianym, choroby przenoszonej przez żywność, która może być śmiertelna.

Choć możesz zobaczyć te rodzaje ciast z puszkami w piekarniach lub sklepach, firmy mogą używać dodatków, konserwantów i kontroli przetwarzania, które nie są łatwo dostępne w domowych przepisach. Te produkty konsumenckie również przechodzą testy bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do wersji DIY.

Badania z University of Georgia potwierdzają te twierdzenia i mówią, że niektóre składniki, takie jak owoce, cukinia i woda, mogą zwiększać ryzyko rozwoju bakterii. W raporcie stwierdzono, że ponieważ nie ma wiarygodnych i bezpiecznych sposobów pieczenia i pieczenia ciast lub pieczywa w słoikach w domu, "najlepiej jest powiedzieć, że te produkty nie są obecnie zalecane". Zamiast tego zaleca się przepisy na ciasto i chleb, które mogą być zamrożone lub świeże.

Poza chorobą, kolejnym problemem związanym z bezpieczeństwem jest samo szkło, które nie jest przystosowane do wytrzymywania tak wysokiej temperatury, aw konsekwencji może się złamać lub pęknąć. W lipcu zespół ds. Zapewnienia jakości w Ball and Kerr (który produkuje słoiki z masonem) powiedział Country Living, że nie zalecają pieczenia w żadnym rozmiarze lub kształcie słoików konserwowych Ball lub Kerr. The "Słoiki są bezpieczne do wykorzystania w domowych przepisach na konserwę, przechowywania żywności na zimno lub w temperaturze pokojowej, wytwarzania i zimnych napojów" - powiedział zespół.

Na razie trzymajcie się swoich ciast w staroświecki sposób, a następnie przenieściecie je do wygodnych słoików z masonem.

h / t

Wiadomości dotyczące bezpieczeństwa żywności

Pošalji Komentar