Cal / Serv: 525 Wydajność: 1 czas przygotowania: 1:10 Czas gotowania: 1:45 Całkowity czas: 2:55 Składniki 2 kg mięsa wieprzowego bez kości 2 bez kości wołowej bez kości 2 łyżeczki. olej roślinny 6 ząbek zmiażdżony za pomocą prasy 2 średnie cebule 1 łyżka. mielona kolendra 1 łyżka stołowa. kminek 1 łyżka stołowa. papryka 1 1/2 łyżeczki. chipotle chile w proszku 1/2 łyżki. mielony cynamon 3 może różowa fasola i / lub czerwona fasola 1 może pokroić w kostkę pomidory 1 c. woda 2 uncje niesłodzona czekolada 1 1/2 łyżeczki. tortille z solą kukurydzianą Wskazówki

  1. Wieprzowina i wieprzowina osuszyć na sucho ręcznikiem papierowym. W 6- do 8-kwartowym piecu holenderskim rozgrzać olej na średnim ogniu do bardzo gorącego, ale nie palić. Dodajcie mięso w 4 partiach i gotujcie od 5 do 6 minut na partię lub do zbrązowienia ze wszystkich stron, dodając więcej oliwy, jeśli to konieczne, i przenosiacie mięso z łyżeczką do średniej miski, gdy jest brązowie. (Może zajść potrzeba zmniejszenia ciepła do średniej, jeśli olej w piecu w języku holenderskim zacznie dymić.) Rozgrzej piekarnik do temperatury 325º F.
  2. Zredukuj ciepło do średniej. Do ociekania w holenderskim piekarniku dodaj czosnek, cebulę, kolendrę, kminek, paprykę, chipotle chile w proszku i cynamon, gotuj przez 5 minut lub do momentu, gdy cebula będzie miękka, często mieszając.
  3. Umieść mięso wraz z sokami w piecu holenderskim; mieszać fasolę z ich płynem, pomidory z sokiem, wodą, czekoladą i solą; podgrzać do wrzenia na dużym ogniu, mieszając do momentu, aż rumiane kawałki zostaną poluzowane z dna pieca holenderskiego.
  4. Przykryj holenderski piekarnik i włóż do piekarnika. Piec chili 1 godzinę i 45 minut do 2 godzin lub do momentu, aż mięso będzie miękkie jak widelec. Odrzuć i odrzuć tłuszcz. Łyżkę chili w miski lub łyżkę pożądaną ilość do pojemników bezpieczne zamrażarki. Podawać z tortillami, jeśli chcesz.

Pošalji Komentar