Cal / Serv: 430 Plony: 4 Całkowity czas: 0:45 Składniki 1 średnia cytryna 1 średnia cebula 4 steki z łososia 1/2 łyżeczki. grubo zmielona czarna papryka solona 1 pęczek rzeżucha 1/2 c. lekka śmietana 2 łyżeczki. świeży estragon 1/4 łyżeczki. suszony cukier estragonowy 3 średnie Ogórki 1 łyżka stołowa. olej sałatkowy 1 łyżka. sojowy sos 1/4 łyżeczki. zmiażdżona czerwona papryka 1 pęczek rzodkiewek Łopianki i cytrynowe kliny do dekoracji Directions Ściskać wystarczającą ilość soku z cytryny na 1 łyżkę stołową; odłóż sok i skorupę cytryny na bok. Pokroić cebulę. Pocieraj steki z łososia czarnym pieprzem i 3/4 łyżeczką soli.

  1. Na 12-calowej patelni na dużym ogniu podgrzej 1/2 cala wody do wrzenia. Dodaj skorupę cytryny, cebulę i łososia; podgrzać do wrzenia. Zredukuj ciepło do średniego-niskiego; przykryj i gotuj od 5 do 8 minut, obracając łososia raz, aż ryba będzie łatwo ławić podczas badania widelcem. Za pomocą rozciętego naleśnika naleśnikowego wyjąć ryby na talerz; przechowywać w lodówce do ostygnięcia, około 30 minut.
  2. W międzyczasie usuń twarde łodygi z rzeżuchy. (Powinieneś mieć około 3 kubków lekko upieczonego rukiew wodnego.) W maszynce z ostrzem noża przymocowanym, lub w blenderze ze średnią prędkością, wymieszać rukiew wodną, ​​lekką śmietanę, estragon, 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżeczkę soli i zarezerwowany sok z cytryny do uzyskania gładkości . Wlać sos z rzeżuchy do małej miski.
  3. Wytnij każdy nieobraniany ogórek na pół długości; łyżką, zgarnij nasiona. Pokrój ogórki na 1 1/2 cala. Na 10-calowej patelni na średnim ogniu, w gorącym oleju sałatkowym gotuj ogórki, mieszając szybko i stale, aż do pokrycia olejem. Dodaj sos sojowy, pokruszoną paprykę i 1/2 łyżeczki cukru. Zredukuj ciepło do średniej; gotować 5 minut dłużej lub do momentu, aż ogórki będą miękkie, często mieszając.
  4. Podawać, układać ogórki i steki z łososia na 4 talerzach obiadowych. Łyżka sosu z rzeżuchą nad łososiem. Udekoruj rzodkiewkami, gałązkami rzeżucha i cytrynowymi klinami.
  5. Każda porcja bez dodatków: około 430 kalorii, 19 g tłuszczu, 88 mg cholesterolu, 1205 mg sodu.

Pošalji Komentar