Dodaj nieco ciepła do tłuczonych ziemniaków dzięki temu przepisowi na chipotle i czosnek szefa kuchni Aarona Sancheza.

Aby uzyskać więcej przepisów od szefa kuchni Sanchez, sprawdź jego książkę Simple Food, Big Flavor.

Copyright © 2011 by Plácido, Inc. z firmy SIMPLE FOOD, BIG FLAVOUR, opublikowany przez Atria Books, oddział firmy Simon & Schuster, Inc.

Czytaj więcej + Czytaj mniej Wydajność: 6 składników 1 łyżka czosnku 1 łyżka. Oliwa z oliwek extra vergine 1 Sól i świeżo zmielony czarny pieprz 6 dużych rudych ziemniaków (około 2 1/2 funta) 1 c. pełne mleko 4 łyżki. masło niesolone (1/2 patyczka) 1/4 c. Czosnek-Chipotle Love Wskazówki
  1. Rozgrzej piekarnik do 375 stopni F. Cięcia około 1/4 cala od czubka głowy czosnku i połóż głowę, wyciąć do góry, na środku kwadratu folii. Skrop go oliwą z oliwek i posyp je solą i pieprzem. Zawiń głowę szczelnie w folię i piecz w piekarniku, aż czosnek będzie miękki i karmelizowany, od 50 minut do 1 godziny. Wyjmij z piekarnika, rozpakuj i pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
  2. Podczas pieczenia czosnku obierz ziemniaki i pokrój je na ćwiartki. Włóż ziemniaki do dużego rondla, przykryj je zimną wodą i dodaj 1 łyżeczkę soli. Doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu, aż ziemniaki będą miękkie, około 15 minut. Odcedź ziemniaki i odłóż je do rondla.
  3. Rozgrzać mleko i masło w kuchence mikrofalowej lub małym rondlu, aż zrobi się gorące, a nie wrzące. Wyciśnij zmiękczony czosnek do ziemniaków i użyj masacza do ziemniaków lub miksera do ręcznego miażdżenia ziemniaków i czosnku, ubijanie w mleku i masło oraz układanie czosnku w chipotle. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj od razu. Uwaga: Jeśli musisz trzymać ziemniaki, wygładź powierzchnię i wlej 1/4 cala warstwy gorącego mleka na wierzch. Przykryj rondel i utrzymuj ziemniaki w cieple z tyłu pieca. Tuż przed podaniem pobij dodatkowe mleko.

Pošalji Komentar